High Plains Drafters

Cheyenne, WY Homebrew Club

July 1, 2013
by Jesse
0 comments

High Plains Drafters Social Hour

Since we’re not having a formal meeting this month Shawn Miller is hosting our first HPD Social Hour at his house. Bring some food to eat and plenty of beer to drink. No agenda.

When: Friday July 12th, 6:00pm

Where: 4309 Superior Ave. Cheyenne, WY 82001


View Larger Map

Shawn’s number is 307-287-3468 if there are any questions. Hope to see everyone there.

April 24, 2013
by Josh
Comments Off

Big Brew Days is coming up!

Just a reminder that national Big Brew Day is next Saturday May 4th.  Bring your gear and some ingredients and brew a batch, or just hang out and help out others.  Hope to see everyone there!

When:    May 4th, around 10ish.
Where:  8211 Red Fox Rd., Cheyenne WY

June 15, 2012
by Josh
Comments Off

July Meeting Change

Since July’s meeting falls on the 4th, we’ll be moving it up one day to Tuesday, July 3rd.

In the case that we can’t get the upstairs room, we’ll be downstairs in the South-East corner.

May 22, 2012
by Josh
Comments Off

2012 Eight Seconds of Froth Winners

Thanks to everyone who submitted an entry or came out to help us judge and steward. Below are the winners for the 2012 Eight Seconds of Froth.

Best of Show: Scott Buchholz, Manitou Springs, CO, Rauchbier
Honorable Mention: Scott Buchholz, Manitou Springs, CO, Southern English Brown Ale

Best of Show Mead/Cider: Mike Westman, Port Royal, PA, Fruit Cider
ProAm Selection: American Rye Beer by Brian Pramov, Denver, CO.
Ace of Clubs: High Plains Drafters, Cheyenne WY

Category 1 – Light Lager

1 Erik Johnson, The Brewing Network, Golden, Co Light Lager, Premium American Lager
2 Kevin George, Needham, Ma Light Lager, Dortmunder Export
3 Robert Shellard, Casper, WY Light Lager, Premium American Lager

Category 2 – Pilsner

1 Michael Bade, Rock Hoppers, Littleton, Co Pilsner, German Pilsner
2 Doug Schmidt, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Pilsner, Classic American Pilsner
3 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co Pilsner, Bohemian Pilsener

Category 3 – European Amber Lager

1 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co European Amber Lager, Oktoberfest/Marzen
2 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co European Amber Lager, Vienna Lager
3 Ed Moore, Foam On The Range, Highlands Ranch, Co European Amber Lager, Vienna Lager

Category 4 - Dark Lager

1 Bryon Belding, Brew Man Group, Lincoln, Ne Dark Lager, Schwarzbier
2 Michael Bade, Rock Hoppers, Littleton, Co Dark Lager, Schwarzbier
3 Geoff Humphrey, Rock Hoppers, Highlands Ranch, Co Dark Lager, Schwarzbier

Category 5 - Bock

1 Michael Bade, Rock Hoppers, Littleton, Co Bock, Maibock/Helles Bock
2 Paul Dey, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Bock, Traditional Bock
3 Jason Kruegel, Rock Hoppers, Parker, Co Bock, Doppelbock

Category 6 - Light Hybrid Beer

1 Brian Pramov, Rock Hoppers, Denver, Co Light Hybrid Beer, American Wheat or Rye Beer
2 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co Light Hybrid Beer, Cream Ale
3 Paul Goodell, , Garner, North Carolina Light Hybrid Beer, Kolsch

Category 7 - Amber Hybrid Beer

1 Randy Walsh, Liquid Poets, Fort Collins, Colorado Amber Hybrid Beer, North German Altbier
2 Matt Kriewall, Liquid Poets, Fort Collins, Colorado Amber Hybrid Beer, California Common Beer
3 Beau Braunberger, Laramie Homebrew Club, Laramie, WY Amber Hybrid Beer, Düsseldorf Altbier

Category 8 - English Pale Ale

1 Tim Stuemke, Nordeast Brewers Alliance, Robbinsdale, Mn English Pale Ale, Extra Special/Strong Bitter
2 Gray Slater, Hop Barley & The Alers, Boulder, Co English Pale Ale, Extra Special/Strong Bitter
3 Randy Walsh, Liquid Poets, Fort Collins, Colorado English Pale Ale, Extra Special/Strong Bitter

Category 9 - Scottish And Irish Ale

1 John Guerin, John Guerin, Laramie, WY Scottish And Irish Ale, Irish Red Ale
2 Matt Kriewall, Liquid Poets, Fort Collins, Colorado Scottish And Irish Ale, Strong Scotch Ale
3 Paul Dey, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Scottish And Irish Ale, Scottish Export 80/-

Category 10 – American Ale

1 Jay Shambo, Liquid Poets, Ft. Collins, Co American Ale, American Pale Ale
2 Michael Myers, Loveland, CO American Ale, American Pale Ale
3 Jack Miller, Alechemie, Casper, WY American Ale, American Pale Ale

Category 11 – English Brown Ale

1 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co English Brown Ale, Southern English Brown Ale
2 Mike Formisano, Thornton, Co English Brown Ale, Northern English Brown Ale
3 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co English Brown Ale, Mild

Category 12 – Porter

1 John Bryant, Big Thompson Brewing Collective, Estes Park, Co Porter, Baltic Porter
2 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co Porter, Baltic Porter
3 Michael Myers, Loveland, CO Porter, Robust Porter

Category 13 – Stout

1 Greg Geiger, Rock Hoppers, Highlands Ranch, Co Stout, Imperial Stout
2 Matt Kriewall, Liquid Poets, Fort Collins, Colorado Stout, American Stout
3 Dennis Barrett, High Plains Drafters, Burns, WY Stout, Oatmeal Stout

Category 14 – India Pale Ale (IPA)

1 Nathan Fleming, High Plains Drafters, Laramie, WY India Pale Ale (IPA), American IPA
2 Mike Bordick, Brew Brothers Of Pikes Peak, Colorado Springs, Co India Pale Ale (IPA), American IPA
3 Michael Bade, Rock Hoppers, Littleton, Co India Pale Ale (IPA), American IPA

Category 15 – German Wheat and Rye Beer

1 Mike Mcguckian, Brew Brothers Of Pikes Peak, Colorado Sprigs, Co German Wheat and Rye Beer, Weizenbock
2 Paul Dey, High Plains Drafters, Cheyenne, WY German Wheat and Rye Beer, Dunkelweizen
3 Wade Maslen, A Brew Army Of One, Aurora, Co German Wheat and Rye Beer, Weizenbock

Category 16 – Belgian and French Ale

1 Jared Long, Laramie Homebrew Club, Laramie, WY Belgian and French Ale, Belgian Specialty Ale
2 Aaron Carnes, Brew Man Group, Lincoln, Ne Belgian and French Ale, Belgian Specialty Ale
3 James Meyer, Aurora, Co Belgian and French Ale, Saison

Category 17 – Sour Ale

1 Ryan Scott, The Brewing Network, Erie, Co Sour Ale, Flanders Red Ale
2 Leo Vitt, Sidney, NE Sour Ale, Fruit Lambic
3 Brandon Stratton, Kroc, Denver, Co Sour Ale, Straight Lambic

Category 18 – Belgian Strong Ale

1 Jay Shambo, Liquid Poets, Ft. Collins, Co Belgian Strong Ale, Belgian Blond Ale
2 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co Belgian Strong Ale, Belgian Dark Strong Ale
3 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co Belgian Strong Ale, Belgian Golden Strong Ale

Category 19 – Strong Ale

1 Anthony Johnson, Treehouse Brewing, Fort Collins, CO Strong Ale, American Barleywine
2 Josh Larsen, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Strong Ale, American Barleywine
3 Wade Maslen, A Brew Army Of One, Aurora, Co Strong Ale, Old Ale

Category 20 – Fruit Beer

1 Jonathon Cihlar, Chicago, Il Fruit Beer
2 Matt Kriewall, Liquid Poets, Fort Collins, Colorado Fruit Beer
3 Wade Maslen, A Brew Army Of One, Aurora, Co Fruit Beer

Category 21 – Spice/Herb/Vegetable Beer

1 Caleb Pederson, , Denver, Co Spice/Herb/Vegetable Beer
2 Greg Geiger, Rock Hoppers, Highlands Ranch, Co Spice/Herb/Vegetable Beer, Christmas/Winter Specialty Spiced Beer
3 Richard Brant, High Plains Drafters, Carpenter, WY Spice/Herb/Vegetable Beer

Category 22 – Smoke-Flavored & Wood-Aged Beer

1 Scott Buchholz, Brew Brothers Of Pikes Peak, Manitou Springs, Co Smoke-Flavored & Wood-AgedBeer, Rauchbier
2 Greg Geiger, Rock Hoppers, Highlands Ranch, Co Smoke-Flavored & Wood-Aged Beer, Wood-Aged Beer
3 Kelly Kruegel, Rock Hoppers, Parker, Co Smoke-Flavored & Wood-Aged Beer, Wood-Aged Beer

Category 23 – Specialty Beer

1 Mike Formisano, Thornton, Co Specialty Beer, Specialty Beer
2 Kevin George, Needham, Ma Specialty Beer, Specialty Beer
3 Beau Braunberger, Laramie Homebrew Club, Laramie, WY Specialty Beer, Specialty Beer

Category 24 – Mead/Cider

1 Brent Wickham, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Traditional Mead, Semi-Sweet Mead
2 Ted Wickham, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Traditional Mead, Sweet Mead

Category 25 – Melomel

1 Kent Shook, High Plains Drafters, Carpenter, WY Melomel (Fruit Mead), Other Fruit Melomel
2 Ed Moore, Foam On The Range, Highlands Ranch, CO Melomel (Fruit Mead), Other Fruit Melomel
3 Cy Bevenger, Wiez Guys, Fort Collins, Co Melomel (Fruit Mead), Other Fruit Melomel

Category 26 – Other Mead

1 Brian Mertz, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Other Mead, Open Category Mead
2 Kent Shook, High Plains Drafters, Carpenter, WY Other Mead, Open Category Mead
3 Brian Mertz, High Plains Drafters, Cheyenne, WY Other Mead, Open Category Mead

Category 27 – Cider

1 Mike Westman, Port Royal, PA Specialty Cider And Perry, Fruit Cider
2 Michael Barnhart, Liquid Poets, Fort Collins, CO Standard Cider and Perry, Common Cider
3 Jonathon Cihlar, Chicago, Il Standard Cider and Perry, Common Cider